Sinop Üniversitesi Avrupa’da aktif olarak kullanılan Erasmus binaları arasında en sıradışı örneklerden birine ev sahipliği yapmaktadır: Erasmus Evi. Üniversite yukarı kampüs alanı içerisindeki yeşil alana inşa edilmiş üç katlı bir bina olan bu yapı tüm Erasmus ortaklarımıza hizmet sunmaktadır.

Kullanıcılara bir ay boyunca ücretsiz olarak hizmet sunan Erasmus Evi tüm kullanıcılara yeterli ve güvenli bir konaklama alanı sağlamaktadır. Rüzgâr ve güneş enerjisi sitemleri ile kendi kendine yeten bir yapı karakterindeki Erasmus Evi personel için ofis alanlarına, küçük bir kütüphaneye ve en önemlisi de konaklama birimlerine sahiptir.

Erasmus Evi’nin üçüncü katı konaklama için 3 ayrı alan ile hizmet sunmaktadır. Kızlar Yatakhanesi, Erkekler Yatakhanesi ve akademisyenler için özel odalar. Aynı katta ayrıca her birim tarafından kullanılacak ortak banyo ve mutfak da mevcuttur.

Yatakhaneler aynı anda 3 öğrencinin konaklayacağı şekilde tasarlanmıştır. Akademisyenlere ait odalarda ise aynı anda 2 kişi konaklayabilmektedir. Konaklama biriminde banyo, içilebilecek su, kahve/çay-tost makineleri, fırım ve diğer mutfak hizmetleri yanında ücretsiz Wi-fi hizmeti de sunulmaktadır.