Adını mitolojik Yunan Nehir Perisi “Sinope”den alan Sinop Medeniyetler Beşiği Anadolu’nun en kuzey ucunda yer alan bir yarımada üzerine kurulmuştur. Sinop, doğası, denizi, sıcakkanlı insanları ve zengin kültürü ile Türkiye’nin Karadeniz sahil kesiminin en önemli turist çekim merkezlerinden biridir. Sinop’un iç kesimleri çok sayıda göl, fjord benzeri doğal güzellikler, göz alıcı şelaleler ve taze balık içeren lezzetli bir mutfak kültürüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Mavinin Yeşil ile buluştuğu bir coğrafyada yer alan Sinop sakin, temiz havaya sahip ve hayvan dostu bir kent olarak bilinmektedir. Sinop peş peşe Türkiye’nin “En Mutlu Kenti” olarak seçilmesi ile ünlüdür. İşte bundan dolayıdır ki kente gelen herhangi birinin bu güzel Karadeniz liman kenti alışması uzun sürmeyecektir.

DCIM/101MEDIA/DJI_4314.JPG

Bu güzel kentin üniversitesi olan Sinop Üniversitesi 10 farklı Avrupa ülkesi ile 40 üzeri anlaşmaya sahiptir. Hem kent hem de civarı bu anlaşmalarla bizleri ziyaret edecek olan Erasmus+ ailesi üyelere pek çok fırsat sunmaktadır. Kente ulaşım İstanbul’da yer alan iki farklı havalimanından kalkan iç hat uçuşları vasıtası ile kolayca sağlanmaktadır. Kentte konaklayan ziyaretçi öğrenciler kısa otobüs turları ile yakın/uzaktaki diğer Karadeniz kentlerini görmek yanında başkent Ankara’ya da günübirlik ziyaretler gerçekleştirme şansına sahiptir. Dünya başkenti İstanbul ise kente sadece 1 saatlik bir uçuş mesafesinde olması bakımından en çok tercih edilecek hafta sonu duraklarındandır.

Sinop’un sunduğu yerel güzellikler ise bölgesi için istisna olan kumlu ve güzel plajlarda vakit geçirmekten, uzun doğa yürüyüşlerine, çeşitli göl, fjord, kanyon ve tarihi alanlara ziyaretler dışından ucuz fiyatlara erişilebilecek zengin deniz ürünleri ile çeşitli bar, cafe ve müzik evleri olarak sıralanabilir.

Sinop ayrıca nitelikli konaklama hizmetlerine de sahiptir. Sinop Üniversitesi tüm Erasmus+ ziyaretçilerimizi, öğrenci veya akademik/idari personel, en az bir ay süre ile bu amaç için özel inşa edilmiş olan Erasmus Evi’nde ağırlama imkanına sahiptir. Diğer yandan kent de deniz kenarı veya kent içinde yer alan çok sayıda otel, kamp alanı veya pansiyon benzeri imkanlar sunmaktadır.